skateshop poleca

W sklepie znajdziesz też BUTY VANS

skateshop
         » Forum » Skateboard » Sprzęt » Łożyska Abec 1,3,5 ...

Strony: << poprzednia 1, 2, 3, 4 następna >>
Odpowiedz w temacie Stwórz nowy temat CStwórz nową sonde moderacja
Łożyska Abec 1,3,5 ..., co to jest?
mln

mln

Member
Newbie

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to mln zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Witam,

Zastanawiam się o co chodzi z numerkami na łożyskach (ABEC 1,3,5 ...), szybciej jadą no tak, ale jaka jest tak naprawdę różnica techniczna tegoż wynalazku. Widziałem w jednym poście że jest inny smar czy coś w tym stylu. Przeszukując szczegółowo internet aby odpowiedzieć sobie na pytanie nurtujące mnie od tygodnia natknąłem się na stronę jakiegoś dziwnego "projektu?" że tak powiem
Cytuj:
http://peacock.au.poznan.pl/~su/sprzet.htm

Cytuj:
ABEC czyli Annular Bearing Engineering Council (Inżynieryjna Rada Łożysk Tocznych - brzmi śmiesznie, ale to moje tłumaczenie) zajmuje się oceną stopnia dokładności krzywizn w łożyskach, ale także sztywności elementów łożyska. Skalą są tylko całkowite liczby nieparzyste 1,3,5,7 i 9. Im większa liczba tym gładsze i dokładniejsze łożyska. Ma to ogromny wpływ na prędkość, tworzenie się ciepła i oczywiście cenę łożysk.

Encyklopedia:
Cytuj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Deskorolka

Cytuj:
W każdym kółku znajdują się dwa łożyska toczne. Łożyska są klasyfikowane wg rozmiarów oraz według skali ABEC, której wartościami są cyfry od 1 do 9. Wyższa klasyfikacja wg skali ABEC odpowiada wyższemu stopniowi precyzji. Określa się tym samym stopień ślizgu łożyska – im większa liczba tym mniejszy opór wewnątrz spowodowany mniejszą ilością kuleczek oraz (lub) wypełnieniem specjalistycznym smarem.

Czy się z tym zgadzacie? jaka naprawdę jest tajemnica łożysk?
Co jest w środku abec'ka 7 że nie ma tego w 1 ?

Napisane Jun 29, 2007, 2:55 pm Ostatnio edytowane Jul 8, 2007, 10:45 pm przez mln
johnny1

johnny1

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to johnny1 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

to co znalazles dobrze odzwierciedla rzeczywistosc, uwazam, ze to najlepsze wytlumaczenie ;)

Napisane Jun 29, 2007, 3:24 pm
Kancio

Kancio

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Kancio zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

też jest lekkość łożyska brana pod uwagę, wykonanie kulek (np. ceramiczne), oraz rodzaj smaru (np. teflonowy...) im wyższy numer tym szybciej ale też zazwyczaj mniej wytrzymałe....

Napisane Jun 29, 2007, 3:53 pm
Fillon95

Fillon95

Member
Full Member

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Fillon95 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

ja słyszałem że to zależy od oporu który stawiany jest tym kulkom

Napisane Jun 29, 2007, 4:57 pm
C1RCAsk8

C1RCAsk8

Member
Full Member

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to C1RCAsk8 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

taaa kupie sobie abec 3 speed demona będą szybsze i lepsze od mafi abec 7  ( facet w skateshopie mi pokazal roznice speed demony są owiele szybsze 3 od mafi 7 a ja jezdze na shortysach abec 5 a te abec to jak ktos powiedzial ilosc kuleczek czy tam czegos :P

Napisane Jun 30, 2007, 10:36 pm
ToFFiKxD

ToFFiKxD

Member
AnderBoarder

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to ToFFiKxD zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Rzeczywiście ciekawe... nigdy się na tym tak nie zastanawiałem... ;P
Hmm... ale według mnie najlepsze są 7 :PP
Kulki w łożyskach nie wiedziałem :P

Napisane Jun 30, 2007, 10:53 pm
StOkLoS93

StOkLoS93

Member
Member

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to StOkLoS93 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Te wytlumaczenie wytlumacza :cyclops: to dobrze. Moge ci powiedziec jeszcze jedno. Lozyska abec 5 i abec 7 tej samej firmy nie roznia sie np szybkoscia ale dokladnoscia w wykonaniu i wytrzymaloscia.

Napisane Jul 1, 2007, 7:19 am
kamilek14

kamilek14

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to kamilek14 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Według mnie to wytłumaczenie jest najlepszym. Często zastanawiałem się od czego zależy ta cyfra jednak nigdy nie potrafiłem udzielić sobie odpowiedzi.

Według mnie najlepsze są ABEC 5. Są dostyć szybkie i wytrzymałe. ABEC 7 są może szybsze ale szybciej się rozwalają.

Napisane Jul 1, 2007, 10:24 am
frycol_hiphop

frycol_hiphop

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to frycol_hiphop zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

kamilek14 powiedział(a):

Według mnie najlepsze są ABEC 5. Są dostyć szybkie i wytrzymałe. ABEC 7 są może szybsze ale szybciej się rozwalają.

I tak się szybko rozwalają jak się ostro jeździ. Dla mnie najważniejsza jest prędkość w łożyskach, a nie wytrzymałość... więc używam ABEC7.

Napisane Jul 1, 2007, 11:54 am Ostatnio edytowane Jul 1, 2007, 11:54 am przez frycol_hiphop
BlackFox

BlackFox

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to BlackFox zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

A jak wytlumaczycie to ze firmowe abec 3 sa duuzo szybsze i wytrzymalsze od zwyklych abec 9 ? Ja odpowiedz znam. Firmowe lozyska maja opatentowane rozstawianie kulek co np zmiejsza tarcie i ryzyko zniszczenia, pozatym oryginalne lozyska maja dobry smar ktory zwieksza predkosc a tu pisze ze oznaczenie abec nie bierze pod uwage smaru

Napisane Jul 1, 2007, 4:33 pm
bydlak

bydlak

Moderator
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to bydlak zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

BlackFox powiedział(a):
A jak wytlumaczycie to ze firmowe abec 3 sa duuzo szybsze i wytrzymalsze od zwyklych abec 9 ?

Jak juz pisałem teraz w łożyskach są rózne systemy tak jak w butach i niektórych deskach. Mało osób o tym wie ale to jest fakt. Warto czasem poszukać w google. jak chcesz to zgłos sie na PM to Ci udowodnie.

Napisane Jul 1, 2007, 7:14 pm
Marny

Marny

Member
Full Member

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Marny zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

ja jezdze teraz na abec 5 i som najlepsze jezdzilem na 1 a gorzej jezdzily niz zwykle lozyska do maszyn oczywiscie w tym rozmiarze

Napisane Jul 3, 2007, 6:36 pm
Stupido

Stupido

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Stupido zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Ja mam już ponad rok łożyska z deski ze sklepu sportowego ABEC 3 może nigdy nie były jakieś szybkie ale po ponad roku rozsypało się tylko jedno łożysko
W sumie zawsze się zastanawiałem co oznacza cyferka po ABEC to teraz już wiem  ;)

Napisane Jan 29, 2008, 12:45 pm
avensis14

avensis14

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to avensis14 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

a ja mam lozyska mafii abec 7 juz poooonad rok i jakos nie było z nimi jeszcze problemu :) a co do tematu co im wyzsze (abec 1,5,7 itd.) to lepsza precyzja , szybsze są itd. zgadam sie z tym co napisales

Napisane Jan 29, 2008, 1:01 pm
nestle

nestle

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to nestle zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

a wg mnie najlepszym wyjsciem byłoby gdyby ktoś się podjał rozwalenia łozyska abec 1 a potem abec 7 najlepiej tej samej firmy by zobaczyć róznice i strzelić fotke ;)

Napisane Jan 29, 2008, 2:43 pm
lisek31

lisek31

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to lisek31 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Ja jeździłem na wielu łożyskach, i powiem tyle, że gówno mnie obchodzi, jaki ABEC, bo jak użyje się magicznego smaru mojego taty + WD40 + lekki tuning (tajemnic taty) to każde łożysko, nie ważne jakie będzie tak chodziło, że hej! Pozdro

Napisane Jan 29, 2008, 5:26 pm
tomsss

tomsss

Member
AnderBoarder

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to tomsss zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

abec jest to precyzja wykonania łożyska .

Napisane Jan 30, 2008, 6:02 pm
6sic6

6sic6

Member
Full Member

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to 6sic6 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

mój kumpel mniał abeci1 a więc teoretycznie najwolniejsze. A zap*erdalały że szok jak dobrze nasmarujesz to każde będą zajebiste

Napisane Jan 30, 2008, 6:41 pm
galaretka

galaretka

Member
Newbie

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to galaretka zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

a abeci sa tylko w łożyskach mafii czy innych firm ?? a i jakich łożysk firm używacie  :rolleyes: :P bo jestem poczatkujacy wiec wiecie  ;) bo mam mafia abec 5 i sa zarabiste wiec prosze o pomoc  :thinking: ^^)

Napisane Feb 23, 2008, 10:10 pm
Stupido

Stupido

Member
Ander Guru

Stopień wtajemniczenia
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Stupido zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

galaretka powiedział(a):
a abeci sa tylko w łożyskach mafii czy innych firm ?? a i jakich łożysk firm używacie  :rolleyes: :P bo jestem poczatkujacy wiec wiecie  ;) bo mam mafia abec 5 i sa zarabiste wiec prosze o pomoc  :thinking: ^^)

praktycznie wszystkie łożyska są ABEC jest chyba tylko kilka modeli które mają coś innego niż ABEC
a co polecamy? hmm sam niewiem średnio drogie to nervousa a takie lepsze to elementa może albo PIGa

Napisane Feb 23, 2008, 10:24 pm
Strony: << poprzednia 1, 2, 3, 4 następna >>
Odpowiedz w temacie Stwórz nowy temat CStwórz nową sonde moderacja