Załóż konto Szukaj Pomoc

skateshop poleca
skateshop
         » Forum andegrand » Bike » Techniczne » HT3 - konserwacja roweru na z...

Strony: << poprzednia 1 następna >> Odpowiedz w temacie Stwórz nowy temat CStwórz nową sonde moderacja
HT3 - konserwacja roweru na zimę / przez zimę, How To część 3
Opik

Opik

Moderator
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Opik zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Jako że powoli zbliża się zima, a nie każdy jest takim freakiem żeby latać na swoim rowerze po śniegu zapewne odłoży go na te kilka miesięcy. Warto by rower przezimował w odpowiednich warunkach, pamiętajmy zatem o kilku podstawowych rzeczach zanim przykryjemy go ciepłą pierzynką i zostawimy w garażu/piwnicy:

Przede wszystkim rower bardzo dokładnie myjemy z wszelkiego syfu i w miarę możliwości osuszamy, tak żeby nie został w wilgotnym pomieszczeniu z wodą pod uszczelkami i w różnych zakamarkach

Pompujemy koła i pamiętamy o kontrolowaniu ciśnienia co jakiś czas - jeżeli robi się widoczny flak to dopompowujemy tak żeby była w miarę twarda. Jeżeli rower będzie stał długi czas na flaku opona może stracić swój kształt i będzie kicha. Najlepiej jeżeli rower będzie gdzieś wisiał na specjalnym uchwycie za ramę, ale bez popadania w paranoję - jeżeli będzie stał na kołach też nic mu się nie stanie

Smarujemy konkretnie wszelkie części napędu - sprocet/zębatki, łańcuch, driver/wolnobieg/kasetę i co tam jeszcze w naszym rowerze występuje. Skoro już przy napędzie jesteśmy - nie zostawiajcie roweru z mocno napiętym łańcuchem, nawet jeśli z takim jeździcie na co dzień na zimę lepiej jest poluzować nieco koło tak żeby łańcuch mógł w miarę równo wisieć

Warto też co jakiś czas zejść do roweru i w miarę możliwości przejechać się na nim, a jeśli to niemożliwe zakręcić parę razy korbą, pozmieniać przerzutki jeśli takowe występują, ponaciskać klamki hamulców i przekręcić koła tak żeby nie stykały się z podłożem cały czas tym samym punktem

Z podstawowych zasad, o których zresztą każdy rowerzysta wiedzieć powinien wiedzieć to by było na tyle. Jeżeli jednak komuś bardzo się nudzi i nie może wytrzymać bez dłubania przy rowerze może zrobić generalny przegląd. Rowerowi na pewno nie zaszkodzi (jeżeli ma pojęcie o tym co robi) a dowie się wszystkiego o stanie poszczególnych części.

Samo rozkręcanie roweru wielką filozofią nie jest, pamiętać należy o tym żeby każdą część odkładać na miejsce, niczego nie pogubić i zapamiętać (a najlepiej zapisać sobie) jakieś nietypowe ustawienia (np 3 podkładki po lewej stronie korby, 2 po prawej, podkładka z prawej strony tylnego koła itp) żeby później od razu wszystko złożyć jak należy i nie rozkręcać roweru od nowa.

Jeżeli któraś z części po oględzinach okazuje się tak złachana że wymaga wymiany - nie drutujemy tylko wymieniamy na nową. Tyczy się to zwłaszcza wszelkich śrub (ramiona korb, mostek, obejma sztycy) i nakrętek (piasty). Lepiej wydać kilka zł na nowe i mieć wszystko zrobione porządnie niż mieć później problem z odkręceniem czegoś jak np wyrobimy łeb śrubie. Skręcając wszystko warto też pokusić się o specjalny preparat do gwintów, drogi nie jest a mamy ten plus że nic samo się nie odkręci ale też nie zapiecze i niczego nie zniszczymy przy odkręcaniu.

Jeżeli koła wymagają centrowania a nie potrafimy zrobić tego sami - najlepiej oddać do serwisu. Zrobią to porządnie, a kilkanaście złotych to chyba niewiele za gwarancję że wszystko jest ok i zaraz nasze koło nie będzie przypominać ósemki.

Pamiętać należy o wyczyszczeniu i nasmarowaniu od nowa sterów (jeśli mamy na kulkach), pedałów (tak samo), piasty (tu również mowa o kulkowych), jeżeli mamy przerzutkę z tyłu możemy rozebrać wózek i nasmarować tulejki na których obracają się zębatki (w najtańszych jest to plastikowe kółeczko zębate dwoma metalowymi półośkami które po złożeniu robią za tulejkę - wpychamy tam tyle smaru ile się da - będzie chodzić nieco ciszej i się tak szybko nie wytrze, a tym samym nie złapie luzu).

Przeprowadzamy oględziny klocków hamulcowych, jeżeli są zjechane to wiadomo co - wymiana. Ale jeżeli mamy je już długo w rowerze to też warto je wymienić - nie są drogie, a z czasem guma po prostu traci swoje właściwości i nie hamuje już tak dobrze. Z tarczówkami sprawa ma się prościej, albo są dobre, albo zjechane, kompozyty się (aż tak) nie starzeją.

Nie droga a na pewno zwiększająca komfort jazdy będzie też wymiana (jeżeli dawno tego nie robiliśmy) linek hamulcowych i tych od przerzutek wraz z pancerzami. Tanio a czasem działa lepiej niż nowa przerzutka - w zależności od częstotliwości i miejsca eksploatacji nie tylko linka się rozciąga i rozwarstwia ale także pancerz zapycha, załamuje i nie spełnia swojej funkcji.

Mało osób pamięta także że łańcuch (zwłaszcza w mtb z przerzutkami) jest częścią eksploatacyjną i tak naprawdę powinno się go zmieniać co ileś tam (nie pamiętam, nie będę teraz szukał gazety) km, albo co rok. Wiadomo że jeżeli mamy w miarę nowy i bardzo wytrzymały łańcuch w bmxie to nie wyciągnie się on nam zbyt szybko (chociaż z tym też różnie bywa), ale jeśli mamy normalny rower z kilkoma blatami z przodu i wolnobiegiem albo kasetą 6-10 rzędów z tyłu to łańcuch dostaje jednak po tyłku, zwłaszcza jak jest używany w trudnych warunkach. A zawsze lepiej (i bardziej opłacalne) jest zmienić łańcuch nawet za te 40zł niż kupować nowe blaty/kastetę, prawda?

i póki co to by było na tyle, jeżeli ktoś ma jakieś pytania albo sugestie pisać śmiało, będzie up tematu

p.s. - a jeżeli ktoś jest mega zapaleńcem i będzie śmigał także w zimę - pamiętać o jednym - po każdej jeździe rower dokładnie wytrzeć na mokro (a jeżeli jest taka możliwość to normalnie umyć) i wysuszyć - śnieg (zwłaszcza rozpuszczony w cieple garażu/piwnicy) wraz z solą której u nas nie brakuje to piękna recepta na zrobienie z naszego roweru rasowego rosta

Napisane Nov 3, 2011, 11:36 pm
Karas93

Karas93

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Karas93 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Z zasady zawsze na zimę, gdy już wiem, że nie jestem wręcz w stanie dojechac na krytą miejscówkę zabieram rower do domu. Ponadto wieszanie roweru, żeby nie dotykał kołami podłogi - wystarczy postawic rower na kierownicy + siodle.

Tak, to bardzo dobry opis, przyda się potomnym.

Napisane Nov 6, 2011, 4:38 pm
Opik

Opik

Moderator
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Opik zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Karas93 powiedział(a):
Ponadto wieszanie roweru, żeby nie dotykał kołami podłogi - wystarczy postawic rower na kierownicy + siodle

Dokładnie, ale generalnie chodziło mi tutaj o to że rower powieszony wysoko na ścianie (zwłaszcza jak mamy mało miejsca) nie przeszkadza a dodatkowo nic się raczej na niego nie przewróci więc się nie porysuje itp

Napisane Nov 6, 2011, 7:50 pm
skatoseto

skatoseto

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to skatoseto zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

No musze powiedzeic ze jestme pod wrazeniem opisu. Jest jednak taka mala kwiestia hehee zupelnie brakuje mi na to czasu. Chciales sie zapytac co  myslicie o tej ofercie z Groupon. W sumei to tanio i akrat mi pasuje ale nie wiem czy za taka cene oni mi tam cokolwiek zrobia.

Napisane Nov 30, 2011, 4:48 pm
Opik

Opik

Moderator
Wyświetl posty

Za taką cenę szału na pewno nie będzie bo ja bym wziął więcej za kompleksowe przygotowanie roweru od podstaw. Ale warto spróbować, 30zł to dużo nie jest, a jak nie masz czasu to będzie to lepsze niż brak jakiegokolwiek serwisu

Napisane Nov 30, 2011, 4:51 pm
skatoseto

skatoseto

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to skatoseto zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Co racja to racja nie ma co sie zastanawiac 30 zl to nei majatek.

Napisane Dec 5, 2011, 1:53 pm
shooterr

shooterr

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to shooterr zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Opik powiedział(a):

Smarujemy konkretnie wszelkie części napędu - sprocet/zębatki, łańcuch, driver/wolnobieg/kasetę

Jakby co to driver i kaseta to to samo :). O ile chodziło ci o piaste z driverem. A how to bardzo obszerne i udane.

Napisane Jan 12, 2012, 6:54 pm Ostatnio edytowane Jan 12, 2012, 7:16 pm przez shooterr
Opik

Opik

Moderator
Wyświetl posty

shooterr powiedział(a):
Opik powiedział(a):

Smarujemy konkretnie wszelkie części napędu - sprocet/zębatki, łańcuch, driver/wolnobieg/kasetę

Jakby co to driver i kaseta to to samo :). A how to bardzo obszerne i udane.

proszę....

Napisane Jan 12, 2012, 7:11 pm
Grucha12

Grucha12

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Grucha12 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

mój dostał ładnie po dupie w te zimę. Na sezon czeka mnie roboty przy nim od cholery.
HT na plus.

Napisane Jan 13, 2012, 12:39 am
Karas93

Karas93

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Karas93 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Grucha, to my mieliśmy zimę? o0

Napisane Jan 13, 2012, 10:51 pm
Grucha12

Grucha12

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Grucha12 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Nie no, my akurat zimy nie mieliśmy :rolleyes:
Ale z dwa razy po ''śniegu'' udało mi się pojeździć, a tak to często używałem go tak po prostu w te deszcze. Pewnie popada niedługo.

EDIT: I wykrakałem= typowo minute po napisaniu odpowiedzi zaczęło sypać i to ostro. Jak zejdę zapalić to aż zdjęcie zrobię i wrzucę z tego zdziwienia.

EDIT2: [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/36/zdjcie0151gj.jpg/]http://img36.imageshack.us/img36/2616/zdjcie0151gj.th.jpg

Napisane Jan 13, 2012, 11:42 pm Ostatnio edytowane Jan 14, 2012, 12:20 am przez Grucha12
Karas93

Karas93

Member
Wyświetl posty

Ło panie, oby to było to, co było u mnie w południe, koło 12:30, a nie coś kolejnego.

Przysypiałem na matmie, całą noc się uczyłem na poprawkę biologii, więc zmęczony byłem.
Otworzyłem oczy po 5-7 minutach, za oknem było czarno - nagle biało.

Napisane Jan 14, 2012, 12:42 am
Opik

Opik

Moderator
Wyświetl posty

U mnie też mega zima się zrobiła nagle, siadam wieczorem do kompa, na dworze czarno, oglądam kilka odcinków Pokemonów, a jak się kładę to już pięknie biało. I cały czas sypie

Napisane Jan 14, 2012, 9:48 am
Karas93

Karas93

Member
Wyświetl posty

Michał, chyba to od Ciebie doszło do mnie - sypie tak, że za oknem zrobiło się dosłownie biało.

To co, znów av. z ,,Zimo wyp..[idź se]'' ?

Napisane Jan 14, 2012, 11:27 pm
Opik

Opik

Moderator
Wyświetl posty

Oj, trochę niech sobie pobędzie, śmiesznie się samochodem jeździ:D

Napisane Jan 15, 2012, 2:36 pm
Grucha12

Grucha12

Member
Wyświetl posty

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/407702_268338083233628_100001723161103_711631_1266772093_n.jpg

Zima nie straszna, tylko o korbę muszę zadbać

PS: ten manual raczej nie odjechany, ale takie zdjęcie się ostało z dzisiejszego wypadu na rower.

Napisane Jan 20, 2012, 3:06 pm
Karas93

Karas93

Member
Wyświetl posty

Golas, golas!

Napisane Jan 20, 2012, 3:23 pm
Strony: << poprzednia 1 następna >> Odpowiedz w temacie Stwórz nowy temat CStwórz nową sonde moderacja