Załóż konto Szukaj Pomoc

skateshop poleca
skateshop
         » Forum andegrand » Muzyka » Rap / Hip-Hop » 90's hip-hop

Strony: << poprzednia 1 następna >> Odpowiedz w temacie Stwórz nowy temat CStwórz nową sonde moderacja
90's hip-hop, Złota era hip-hopu
jamie_thomas

jamie_thomas

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to jamie_thomas zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

siemandero,

od dłuższego już czasu wchodzę co raz głębiej i głębiej w rapowe materiały ze wschodniego wybrzeża z lat ok. 1986-99, czyli okres umownie nazywany middle school czy też golden age w hip-hopie.. czasy triumfu wytwórni takich jak Tommy Boy czy Wild Pitch, czasy funkowych, eklektycznych sampli, zaangażowanego społecznie i afrocentrycznie przekazu Native Tongues, stojącego w opozycji do gangsta rapu, wreszcie - czasy największej chyba ilości klasycznych albumów - klasycznych, aczkolwiek dostrzegam, że w dużej mierze nieznanych także wśród bardziej zorientowanych hip-hopowych słuchaczy.

temat ten tworzę po to, byśmy mogli podzielić się swoimi przemyśleniami, uwagami, ciekawostkami na temat tamtego okresu, ale przede wszystkimi kawałkami - wrzucajcie teledyski, piszcie z którego są roku i z jakich albumów, parę słów o artystach itd.

ja zaczynam od kawałka UMC's, czyli dueciku w składzie Kool Kim i Haas G, z ich pierwszego albumu Fruits of Nature (rok 1991, wyd. Wild Pitch); sprawdźcie te eklektyczne produkcje i luźny flow. coś dla fanów De La Soul czy The Pharcyde.

Napisane Dec 24, 2011, 11:13 pm
Rysiunio

Rysiunio

Moderator
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Rysiunio zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Ja za to wrzucę Special Eda, którego lubię cholernie. Gościu miał zaledwie 15 lat, kiedy ukazał się jego debiutancki krążek "Youngest In Charge" w 1989 roku :]

Napisane Dec 26, 2011, 5:40 pm
jamie_thomas

jamie_thomas

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to jamie_thomas zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

hehe w sumie dziękuję Rikardo, że to wrzuciłeś, bo nigdy nie słyszałem takich nagrywek Special Eda, a kojarzyłem go bardziej z Crooklyn Dodgers, wespół z Buckshotem i Masta Ace'em.

..a jak już jesteśmy przy Buckshot'cie, to nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o Black Moon. zajebiste trio, związane z Boot Camp Click, czyli m.in. Smiff N Wessun (aka Cocoa Brovaz), Heltah Skeltah czy Da Beatminerz nieźle namieszało w latach 90., wydając Enta Da Stage. w Black Moon, którego członkowie zaczynali jako tancerze, wg mnie na pierwszy plan wysuwa się obdarzony dość charakterystycznym flow Buckshot Shorty, płynący na laidbackowych, wyważonych beatach Beatminerz. raz usłyszane Who's Got Da Props pozostaje w głowie na zawsze.

Napisane Dec 26, 2011, 9:56 pm
moreXfinger

moreXfinger

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to moreXfinger zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

najstarszy rap co znam to chyba Grandmaster Flash ,,The massage'' (1983) ubiór może trochę dziwny ale i tak dobrze pojechali, ale myślę że to w miarę znane.

A tak od siebie to jeszcze : Big L,, Put it on'' (1995) z płyty ,,The Big Picture'' 

Teraz Ice Cube ,,It Was a Good Day''(1993) z płyty ,,The Predator''

No i jeszcze Wu tang Clan ,,C.R.E.A.M.''(1994) z płyty ,,Enter The Wu Tang''

Oraz dwa klipy od Nas'a ,,Nas is like''(1999) z płyty ,,I am''         

No i druga nuta - ,,Represent''(1994) z płyty ,,Illmatic''

teledysk do ,representa'' chyba nie jest oryginalny ale jest dobrze dopasowany

Napisane Feb 16, 2012, 7:35 pm Ostatnio edytowane Feb 16, 2012, 9:03 pm przez rosek17
KamilInHood

KamilInHood

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to KamilInHood zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

witam ! skoro golden age to Daddy : )

Napisane Feb 17, 2012, 4:55 pm Ostatnio edytowane Feb 17, 2012, 5:34 pm przez master9017
Rysiunio

Rysiunio

Moderator
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Rysiunio zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

To ja dam może takie tam widjoł nowojorskiej śmietanki z występu w Aresnio Hall Show ;)

Coś pięknego! R.I.P. Guru

Napisane Feb 18, 2012, 4:37 pm
Bulldogh

Bulldogh

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Bulldogh zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

ode mnie kawałek z '91

a co do info o autorze to przytocze swoja wypowiedz z Filmweb'u a propos filmu "Paid in Full", ktory to wlasnie oparty jest na faktach z zycia A.Z.

Chciałbym tylko dodać, że film inspirowany jest autentycznymi wydarzeniami. Dotyczy życia Azie'go Faison'a, który handlował narkotykami w nowojorskim Harlemie. Po wydarzeniach ukazanych w filmie, a które miały miejsce w 1987 roku (9-krotnie postrzelony podczas napadu) porzucił narko-biznes. W 1989 roku utworzył skład rapowy MobStyle, a w 1991 nagrał album solowy (jako "AZ"). Śmierć jego przyjaciela Richa (w filmie Mitch grany przez Mekhiego Phifera) i jego młodszego brata rzeczywiście miała miejsce (w 1990 roku).

Napisane Feb 19, 2012, 9:51 pm
jamie_thomas

jamie_thomas

Member
Wyświetl posty

wow. powiem, że teraz to mi chyba wstyd ;) obiła mi się o uszy nazwa tego filmu (choć częściej kojarzę to z albumem Erica B. i Rakima ;) ), ale nie miałem pojęcia, że jest to na podstawie życia AZ, którego swoją drogą całkiem lubię (pierwszy 'większy' debiut miał na albumie Nasa, right?) trzeba będzie obejrzeć tę produkcję, dzięki za info! właśnie o takie ciekawostki w tym temacie mi chodziło :D

Napisane Feb 19, 2012, 10:52 pm
orson91

orson91

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to orson91 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Jeśli chodzi o A.Z., to sprawdź pierwszy album "Doe or Die".

Napisane Feb 20, 2012, 1:38 am
Bulldogh

Bulldogh

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Bulldogh zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

A.Z. (Azie Faison pochodzacy z Harlem, NY) którego klip wrzuciłem to nie ten AZ (naprawde nazywa sie Anthony Cruz, pochodzi z Brooklynu, NY) który nagrywał z Nasem, to jest po prostu zbieznosc ksyw.
A film polecam, bo niezle pokazuje zycie ówczesnego Harlemu;
chyba nawet jest na YT, ale nie wiem czy z PL napisami

no i żeby nie bylo offtop, to kilka kawalkow, ktore laczy czlowiek, ktorego chyba nie trzeba przedstawiac - DJ Premier ("best producer alive" jak to REKS nawinal)

Napisane Feb 20, 2012, 12:51 pm
jamie_thomas

jamie_thomas

Member
Wyświetl posty

haha i teraz to mi wstyd po raz drugi, za nieznajomość faktów :D nie miałem pojęcia, że jest dwóch AZ, bo znałem tylko tego z The Firm.

myślę, że 'best producer alive' w odniesieniu do Premiera to słowa bez krzty przesady. gdybym miał wymienić tylko jednego mojego ulubionego producenta to na sto procent byłby to właśnie Preemo, człowiek, który klepał bity dla najlepszych, a cała reszta na pewno jakiś beat od niego chętnie by powinęła.. :) spod jego rąk wyszło tyle klasyków, że głowa mała, już same albumy Gang Starr to pokaźna kolekcja podkładów, które znają chyba wszyscy.

ja tym razem zapodam Slick Ricka, którym na poważnie zajarałem się w sumie niedawna. mistrz storytellingu, opowiastek o kobietach, luźnego flow i charakterystycznej barwy głosu (a może jeszcze bardziej charakterystycznej - opaski na oku ;) )

a tutaj - najnowszy kawałeczek MC Ricky'ego Dee, we współpracy ze wspomnianym wyżej Premierem:

Napisane Feb 20, 2012, 3:05 pm
Rysiunio

Rysiunio

Moderator
Wyświetl posty

Również bardzo mocno propsuję Ricka :) Niesamowicie jaram się jego "Street Talkin'", gdzie gościnnie udzielił się Big Boi i "Me & Nas Bring It To You Hardest" ;>

Napisane Feb 20, 2012, 6:58 pm
Bulldogh

Bulldogh

Member
Wyświetl posty

Slick Ricka akurat najbardziej kojarze wlasnie z przepaski na oko, bo akurat Nim (pomimo ciekawego stylu) jaram sie dosc srednio.
Ja na dzis wrzucam ekipe rodem z Bostonu - The Almighty RSO, w ktorej sklad wchodzili E-Devious, Ray Dog (obecnie lepiej znany jako Benzino), Tony Rhome i DJ Deff Jeff. Choć sklad dzialal w latach 1986-98 to dopiero w '96 wydali swoj pierwszy LP "Doomsday: Forever RSO" (wczesniej bylo kilka singli i EP "Revenge of da Badd Boyz").
[info na podstawie Wikipedii]

Napisane Feb 21, 2012, 9:57 am
maczupikczu

maczupikczu

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to maczupikczu zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

heltah skeltah, panowie z boot camp clik, pierwsza płyta bardzo dobra, dobre, ciężkie bity od da beatminerz, bardzo podobają mi się takie brzemienia, szkoda, że już nie ma takich produkcji;)

Napisane Sep 20, 2012, 9:45 pm Ostatnio edytowane Sep 21, 2012, 10:36 am przez Rysiunio
Tajlor

Tajlor

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Tajlor zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Kto nie zna niech sprawdzi Organized Konfusion.

Napisane Sep 25, 2012, 12:38 pm
babula

babula

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to babula zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

de la soul,
cypress hill,
gang starr

Napisane Dec 4, 2012, 4:47 pm
Royek13

Royek13

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Royek13 zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Myślę że najlepiej zamknął ten piękny okres w rapie Afu Ra płytą Body of the life force (wydana równo w 2000 roku), myślę że spokojnie można ją podpiąć pod 90's ponieważ klimat oddaje to o co chodziło w rapsach tego dziesięciolecia.

''No stopping me, I'm rocking the hip hop philosophy'' ;)

Napisane Dec 7, 2012, 6:44 pm
michos

michos

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to michos zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Golden Age to najlepsze lata dla hip hopu. A Brand Nubian znacie ? ;)

Napisane Jan 10, 2013, 4:16 pm
SendFB

SendFB

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to SendFB zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

michos powiedział(a):
Golden Age to najlepsze lata dla hip hopu. A Brand Nubian znacie ? ;)
Pewnie, że znamy. Raczej powinniśmy ;) Podaje kilka tracków typowo z takim klimatem.

Biggie Smalls - Party & Bullshit

Lords Of The Underground - Funky Child

ONYX - Slam

Naughty By Nature - Hip Hop Hooray

Polecam przesłuchania każdego tracku, bo wg. mnie to są perełki ;)

Napisane Jan 10, 2013, 7:22 pm Ostatnio edytowane Jan 10, 2013, 7:28 pm przez SendFB
Generic

Generic

Member
Wyświetl posty

Send a personal messsage to Generic zgłoś post do moderacji Odpowiedz z cytatem Przejdź do góry strony

Patrząc na te lata nie wiem dlaczego kraje europejskie m.in Polska wzięli się za to jak oni nazywają hip-hopem. Moim zdaniem tylko Ameryka powinna tworzyć hip-hop. Kiedy robią to inne kraje ludzie słuchając tego mówią że hip-hop to gówno i psuje się tylko ten gatunek a najlepsze czasy 80-90 idą w zapomnienie. Hip-Hop jest bardzo związany z życiem G' i tym klimatem więc po co biorą się za to osoby, których to zupełnie nie dotyczy.

Napisane Jan 27, 2013, 4:00 pm
Strony: << poprzednia 1 następna >> Odpowiedz w temacie Stwórz nowy temat CStwórz nową sonde moderacja